Wigilia i prezenty – jaki jest sens świąt?

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia niosą za sobą spore wydatki. Nie dość, że Wigilia to uroczysta kolacja do której konieczne jest przygotowanie aż dwunastu potraw to dodatkowo każdemu członkowi rodziny trzeba zrobić prezent na święta.

Robienie prezentów niewątpliwie jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy wśród kochających się ludzi. W dzisiejszych czasach jednak wysoki poziom marketingu i chęć uzyskania ogromnych zysków przez sieci handlowe, producentów zabawek i innych prezentów zabijają tę magię z obdarowywania. Marketing świąteczny, który towarzyszy nam już od pierwszych dni listopada sprawia, że przybywająca Wigilia i chęć kupienia czegoś pięknego dla swoich bliskich staje się nie do zniesienia.

Warto jednak w tym wszystkim odnaleźć chwilę spokoju i zastanowić się od czego tak naprawdę święta Bożego Narodzenia są. Czy to tylko rodzinna kolacja, po której każdy wraca do swoich zainteresowań i zamyka się w swojej świadomości? Czy może Wigilia i prezent na święta, który chcemy zrobić bliskiej nam osobie, ma symbolizować naszą miłość i to, że dana osoba jest dla nas ważna? Boże Narodzenie, to nie tylko migające światełka na choince i muzyka w tle tworząca niepowtarzalny nastrój. To także znak, by zastanowić się nad naszym życiem z naszą rodziną.

Szelki z Mikołajem - pomysł na prezent
Szelki z Mikołajem – pomysł na prezent

Wiele osób mierzy się z dylematem wyboru prezentów dla swoich bliskich, krewnych i przyjaciół. Czas świąt nie jest najlepszym momentem na robienie zakupów, szczególnie gdy mamy na głowie przygotowywanie kolacji wigilijnej, porządki oraz ogólne zamieszanie związane ze zwiększonymi nakładami pracy przed świętami. Prezenty na święta warto kupić z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Wtedy nie tylko można zaoszczędzić sobie nerwów, ale i pieniędzy. Co więcej, sklepy nie są tak zatłoczone, a ceny wciąż całkiem rozsądne. Nie dajmy się nabrać na tak zwane „obniżki cen” i „wyprzedaże”. Często ceny w ostatnich dniach przed świętami są wciąż takie same, jednak brak znajomości tematu miesiąc wcześniej nie pozwala na porównanie stawek. Wtedy wydajemy spore kwoty bez świadomości, iż właściwie nic na tym nie oszczędzamy. Tak samo jest z wyprzedażami przedświątecznymi online. Pamiętajmy, że dopiero początkiem nowego roku ceny zaczną naprawdę spadać. Ostatnie tygodnie przed świętami nie są więc najrozsądniejszym momentem dokonywania zakupów prezentów.